wtorek, 29 października 2013

Kiedy najlepiej zacząć szkolenie psa? Metody tresury psa od szczeniaka

W tresurze psa można stosować cztery metody:
  1. MECHANICZNA - polega na wyrobieniu u psa nawyków poprzez stosowanie zabiegów bezpośrednio go przymuszających. Np. Kiedy wydajemy komendę "siad" po kilku sekundach zmuszamy psa aby wykonał zadanie. Jeśli kilkakrotnie powtórzymy to ćwiczenie wywołamy u psa odruch. Jest to bardzo skuteczna metoda jeśli zastosuje się ją we właściwy sposób.
  2. WYRÓŻNIENIOWA - polega na tym, że za każdy dobrze wykonany rozkaz pies dostaje nagrodę w postaci jedzenia jakie lubi najbardziej. Można powiedzieć rozkaz "siad" i pokazać psu smakołyk jaki na niego czeka jeśli wykona polecenia. Dobrym sposobem jest też nagrodzenie psa pochwaleniem i pogłaskaniem.
  3. KONTRASTOWA - polega ona na łączeniu mechanicznego uczenia psa z nagradzaniem. Dzięki tej metodzie pies skojarzy prawidłowe zachowanie z czymś przyjemnym.
  4. NAŚLADOWNICTWA - Pies naśladuje zachowanie swojego pana, odwzorowuje je np. w przeskakiwaniu przez przeszkody, lub wchodzeniu do wody. Ta metoda wykorzystywana jest w szkoleniu grupy psów. Wykorzystuje się w tej metodzie również psy doświadczone aby swoim zachowaniem dawały dobry przykład i nauczyły inne psy szybko wykonywać daną czynność.

 Naukę przyswajania komend należy zacząć wówczas, gdy pies ma ok. 6 miesięcy. Wychowanie psa zaczyna się wcześniej, jednak z tresurą lepiej zaczekać, aż szczeniak będzie w stanie dłużej skoncentrować się (młode psy chcą się bawić). 

W czasie nauki nigdy nie krzycz na szczenię, gdyż to zniechęci je do wykonywania ćwiczeń. Złe wykonanie ćwiczenia ukarz jedynie stanowczym "NIE" i kontynuuj naukę.

 

Nauka komendy SIAD

piątek, 25 października 2013

Wybór odpowiedniego psa i opieka nad nim

Decyzja o kupnie psa oznacza wzięcie za niego odpowiedzialności na kilkanaście lat (15 lub więcej), nie powinna być więc podyktowana chwilowym impulsem.
Jeżeli decydujesz się na psa małego czy dużego, kundelka czy rasowego - musisz wziąć pod uwagę koszty utrzymania zwierzęcia oraz własne warunki mieszkaniowe (możliwość wykąpania psa, przestrzeń do spacerów).

środa, 16 października 2013

Dlaczego jesteśmy okrutni dla zwierząt - pies kocha a człowiek zabija?

Wszystkiemu znów winni są ludzie, bezduszni ludzie, którzy kupują szczeniaka, bo każdy szczeniak ładny a potem jak wyrośnie to co:
  •  nagle przestaje być ładny? 
Ludzi raczej nie zabijamy za wygląd, a i wśród nas chodzą  tacy o wyglądzie dzwonnika z Notre-Dame...
Poza tym przysłowie mówi, iż każda potwora znajdzie swego amatora 
  • za dużo je?
W końcu i tak przeważnie pies otrzymuje ochłapy bądź resztki z naszego stołu.Nie ma się oszukiwać.
  •  mamy na niego alergię?
I tak przeważnie pies najlepiej się czuje pilnując naszego podwórka, my siedzimy w domu. Alergia przez ścianę?
Pies czy kot to nie zabawka, którą można wyrzucić jak się znudzi.To rozumna istota, która ma emocje, czuje ból, strach tak jak my. Najgorsze jest to, że często nie jest świadoma tego, że nie życzymy mu dobrze. 
Ufa do końca...
396 psów i kotów miało kiedyś swój dom, swojego pana a znalazło się na ulicy...
388 psów i kotów ufało a zostało uśpione...
Tylko co takiego zrobiły, że człowiek wydał na nich tak okrutny wyrok?
Dla mnie to nie pojęte.

czwartek, 10 października 2013

Pies - najwierniejszy przyjaciel

„Najlepszym przyjacielem człowieka jest pies” – z tym stwierdzeniem można się spotkać bardzo często, a wielu ludzi zgadza się z nim w stu procentach. Trudno jest bowiem zaprzeczyć tym słowom. Pies jest faktycznie najwierniejszym towarzyszem człowieka, obce są mu negatywne uczucia wobec swojego właściciela, takie jak zazdrość czy złość, a w zamian za swą wierną służbę nie oczekuje on od nas niczego. Ucieszy go choćby najmniejszy kąsek jedzenia czy odrobina uwagi z naszej strony.

sobota, 5 października 2013

Opieka nad psem to też obowiązek

Posiadanie psa to dla każdego właściciela powód do radości, ale także duża odpowiedzialność.
Mało jednak osób wie, jak dobrze zadbać o swojego pupila by był zdrowy i rozwijał się prawidłowo. 
Pierwszą rzeczą o jaką trzeba zadbać jest przestrzeń jaką musimy przeznaczyć dla naszego psa. Sytuacja jest prosta gdy mieszkamy w jednorodzinnym domku.