piątek, 29 listopada 2013

Jak pomóc psu i kotu w nagłych wypadkach - Urazy zwierząt domowych

jak pomóc psu i kotu w nagłych wypadkach
Najczęstsze urazy zwierząt to pogryzienie, krwawienie, złamanie kończyny, dławienie, obce ciało w łapie, udar cieplny, chromanie, zatrucie, użądlenie.
W razie nagłego wypadku zawsze zawieź zwierzę jak najszybciej do weterynarza. Zanim jednak nasz pupil znajdzie się pod fachową opieką, możesz dużo zrobić, aby przynieść mu ulgę w cierpieniu.
POGRYZIENIE 
Znajdź palcami miejsce zranienia. Małymi nożyczkami usuń sierść wokół rany i przemyj zranioną okolicę ciepłą wodą z odrobiną płynu antyseptycznego. Przykryj ranę tamponem zrobionym np. ze złożonej chusteczki do nosa lub gazy i zabandażuj. Zawieź zwierzę do lekarza, ponieważ pogryzienia i zadrapania powstałe w wyniku walki bez odpowiednich zabiegów mogą ulec zakażeniu.

piątek, 22 listopada 2013

Jak podawać leki zwierzętom

Jak podawać leki zwierzętom? Bądź zdecydowany, ale delikatny.
Leki dla zwierząt mogą występować w trzech postaciach: jako pigułki, proszki lub jako płyny. Najlepiej podawać je bezpośrednio i jeśli to możliwe nie mieszać z pokarmem.
Należy przy tym postępować zdecydowanie, lecz delikatnie. Cały czas przemawiaj uspokajająco do zwierzęcia. Koty zachowują się bardziej niespokojnie niż psy i istnieje większe prawdopodobieństwo, że będą stawiały opór. W takim wypadku najlepiej poprosić o pomoc drugą osobę, która powinna ostrożnie, ale pewnie chwycić kota z tyłu za kark, można owinąć kota w ręcznik tak, by wystawała mu tylko głowa.
PIGUŁKI
Chwyć pysk psa lub głowę kota jedną ręką tak, żeby kciuk znalazł się wewnątrz pyska, a palec wskazujący na zewnątrz. Rozewrzyj szczęki zwierzęcia. Naciśnij na szczęki przez przyciśnięcie jego warg do zębów tuż przed stawem żuchwy. Wargi zwierzęcia powinny wtedy przykrywać zęby, co uchroni twoje palce przed pokąsaniem.
Trzymając pigułkę między kciukiem i palcem wskazującym wolnej ręki, włóż ją tak głęboko na tył języka, jak to możliwe.
Jeśli podajesz lek kotu, upewnij się, czy pigułka znalazła się za garbem jego języka. Szybko zamknij zwierzęciu pysk i przytrzymaj zamknięty, głaszcząc jednocześnie gardło. W przypadku kota można energicznie dmuchnąć raz lub dwa razy w pyszczek.
Jeśli mimo to zwierzę nie chce przełknąć leku, włóż pigułkę w małą grudkę masła lub mięsa i podaj zwierzęciu w takiej postaci.
PROSZKI
Najłatwiejszym sposobem jest podawanie proszku rozpuszczonego w wodzie lub mleku. Jeśli zwierzę nie chce pić, zmieszaj drugi proszek z jego pokarmem. Pamiętaj, że jeśli zmieszasz proszek z dość dużą ilością jedzenia, zwierzę może nie zjeść wszystkiego. Dlatego też staraj się dać taką porcję, by zwierzę zjadło całość od razu.
PŁYNY
Delikatnie odciągnij dolną wargę psa w samym kąciku. Za pomocą strzykawki lub wkraplacza do oczu wstrzykuj lekarstwo po kropli do kieszonki, która się tam wytworzyła. Po każdej kropli zamykaj kieszonkę, unoś lekko do góry pysk zwierzęcia i czekaj, aż przełknie. 
Jeśli masz do czynienia z kotem, odchyl jego wargi z jednej strony pyszczka i powoli wkraplaj lekarstwo strzykawką. 
Jeśli zwierzę nie chce przełknąć płynu, zmieszaj je z jedzeniem lub piciem.

wtorek, 19 listopada 2013

Jak zrobić budę dla psa

Buda z przedsionkiem będzie dla twojego psa ciepłym i suchym schronieniem. Jej wewnętrzne pomieszczenie powinno być kwadratowe, na tyle duże żeby zwierzę mogło w nim wygodnie leżeć.
Jeśli buda ma być dla dorosłego psa - wyznacz wymiary, mierząc długość zwiniętego w kłębek psa i dodając ok. 15cm. Szerokość przedsionka powinna być o połowę mniejsza.
Aby określić wysokość budy, zmierz odległość od spodu łap do czubka głowy siedzącego psa i dodaj do niej ok. 15cm.
Otwory wejściowe powinny sięgać stojącemu zwierzęciu do łopatek i być mnie więcej 5 cm szersze od niego. W ten sposób buda nie będzie zanadto przewiewna.

wtorek, 12 listopada 2013

Ranking psów pod kątem inteligencji użytkowej i posłuszeństwa

Prof. Stanley Coren opublikował w książce "Inteligencja psów" ranking ras opracowany pod kątem inteligencji użytkowej i posłuszeństwa. Ranking powstał na podstawie opinii sędziów. Stanley Coren zaznaczył jednak, że podkreślali oni, iż nawet wśród przedstawicieli mniej inteligentnych ras można spotkać zdolne osobniki, a wśród ras najinteligentniejszych zdarzają się psy oporne na szkolenia.
Tak przedstawia się lista psów pod kątem inteligencji użytkowej i posłuszeństwa

piątek, 8 listopada 2013

Czy dzieci mogą bawić się z psem? Na co zwrócić uwagę.

Dzieci i psy mogą być wspaniałymi towarzyszami zabaw, tworzącymi szczególną wspólnotę. Oczywiste jest także, że przebywanie z psem pod wieloma względami wspomaga rozwój dziecka.  
Jednak, aby nie doszło do nieporozumień, należy przestrzegać kilku reguł. Na początek ważne jest to, jaką pozycję zajmuje dziecko w ludzko-psiej sforze. Jeśli uprzytomnimy sobie, że każdy wilk w trakcie swego życia może zajmować coraz wyższą lub coraz niższą pozycję w hierarchii, nie zdziwi nas fakt, że dziecko w rodzinie w zależności od wieku może również zajmować różne pozycje.
Małe dzieci do około piątego roku życia pies traktuje zazwyczaj jak szczenięta. 

Tym samym mają one pewne przywileje. Pies postrzega je wprawdzie jako stojące niżej niż on sam w hierarchii sfory, ale jednocześnie cieszą się one nadzwyczajną swobodą. Pod ochroną statusu szczenięcia mogą sobie wobec wyższego rangą psa na niejedno pozwolić. Jeśli jednak miarka się przebierze, może się zdarzyć, że pies przywoła dziecko do porządku. W jaki sposób to uczyni, jest kwestią indywidualną i zależy od osobowości psa. O ile zwierzęta pewne siebie, spokojne i ogólnie mówiąc, lubiące dzieci po prostu się wycofają, to psy mniej zrównoważone mogą (zazwyczaj bardzo ostrożnie) "uszczypnąć" malucha. Zęby psa dość łatwo pozostawiają ślady na delikatnej skórze dziecka.
Takich zajść nie należy bagatelizować, nie należy jednak także od razu popadać w histerię.

czwartek, 7 listopada 2013

Jak pije wodę pies?

Pies pijąc wodę robi to na tyle szybko, że nie jesteśmy w stanie zauważyć w jaki sposób to robi. Człowiek postanowił, więc wykonać doświadczenie i próbował sam "chlipać" wodę językiem ze szklanego pojemnika przyjmując pozycję klęczącą i podpierając się na wyprostowanych rękach, niczym stojący pies.
Z doświadczenia wynikło, że albo człowiek nie potrafi odpowiednio szybko "chlipać" językiem, albo robi to w nieodpowiedni sposób, gdyż zamiast się napić, większość wody została "wrzucana" do nosa. Samego łaknienia człowiek nie był w stanie jednak zaspokoić.
Doświadczenie powtórzono przy pomocy psa. Pies pił z tego samego pojemnika co wcześniej człowiek. Cały eksperyment nagrywano kamerą.
Po puszczeniu nagranego filmu klatka po klatce, okazało się, że technika picia wody przez psa jest zupełnie inna niż zakładał człowiek.
Nam wydaje się, że pies pijąc wodę robi z języka coś na kształt rynienki, by następnie unieść język z nabraną wodą do góry. U człowieka jest to ruch jak gdyby chciał dotknąć językiem nosa.  
Okazuje się, że pies ma zupełnie inną technikę picia. Zawija on język do tyłu, tworząc z jego końcowej części coś na kształt łyżeczki  i unosząc energicznym ruchem język (w pozycji niemal pionowej) dosłownie "wrzuca" wodę do gardła. 
Nie podejrzewam, aby człowiek umiał w ten sposób "ułożyć" swój język. Zresztą oceńcie sami oglądając poniższy filmik :)