wtorek, 29 października 2013

Kiedy najlepiej zacząć szkolenie psa? Metody tresury psa od szczeniaka

W tresurze psa można stosować cztery metody:
  1. MECHANICZNA - polega na wyrobieniu u psa nawyków poprzez stosowanie zabiegów bezpośrednio go przymuszających. Np. Kiedy wydajemy komendę "siad" po kilku sekundach zmuszamy psa aby wykonał zadanie. Jeśli kilkakrotnie powtórzymy to ćwiczenie wywołamy u psa odruch. Jest to bardzo skuteczna metoda jeśli zastosuje się ją we właściwy sposób.
  2. WYRÓŻNIENIOWA - polega na tym, że za każdy dobrze wykonany rozkaz pies dostaje nagrodę w postaci jedzenia jakie lubi najbardziej. Można powiedzieć rozkaz "siad" i pokazać psu smakołyk jaki na niego czeka jeśli wykona polecenia. Dobrym sposobem jest też nagrodzenie psa pochwaleniem i pogłaskaniem.
  3. KONTRASTOWA - polega ona na łączeniu mechanicznego uczenia psa z nagradzaniem. Dzięki tej metodzie pies skojarzy prawidłowe zachowanie z czymś przyjemnym.
  4. NAŚLADOWNICTWA - Pies naśladuje zachowanie swojego pana, odwzorowuje je np. w przeskakiwaniu przez przeszkody, lub wchodzeniu do wody. Ta metoda wykorzystywana jest w szkoleniu grupy psów. Wykorzystuje się w tej metodzie również psy doświadczone aby swoim zachowaniem dawały dobry przykład i nauczyły inne psy szybko wykonywać daną czynność.

 Naukę przyswajania komend należy zacząć wówczas, gdy pies ma ok. 6 miesięcy. Wychowanie psa zaczyna się wcześniej, jednak z tresurą lepiej zaczekać, aż szczeniak będzie w stanie dłużej skoncentrować się (młode psy chcą się bawić). 

W czasie nauki nigdy nie krzycz na szczenię, gdyż to zniechęci je do wykonywania ćwiczeń. Złe wykonanie ćwiczenia ukarz jedynie stanowczym "NIE" i kontynuuj naukę.

 

Nauka komendy SIAD

 

Ustaw psa po swojej lewej stronie, chwyć smycz prawą ręką. Naciśnij na grzbiet zwierzęcia lewą ręką, jednocześnie ciągnąc delikatnie smycz w górę i w tył. 

Wydaj komendę SIAD

 

Nauka komendy ZOSTAŃ

Można ją zaczynać dopiero wtedy kiedy psy nauczą się komendy siad. Trzeba to ćwiczyć dwa razy dziennie a w czasie jednego razu powtarzać to ćwiczenie trzy razy. Warto to ćwiczenie zacząć w domu aby nie było czynników, które mogłyby rozpraszać psa.
 
Najpierw trzeba wziąć psa na smycz i stanąć pół metra przed nim. Trzymaj smycz luźno i cofnij się parę kroków, trzymając palec wskazujący skierowany w stronę psa.

Nakaż psu usiąść przy twojej lewej nodze mówiąc siad i pochwalić gdy wykonał polecenie.

Wydaj komendę ZOSTAŃ, trzymając palec wskazujący ok. 2,5 cm od nosa psa.


Następnie trzeba powiedzieć zostań i wyciągnąć rękę przed siebie w taki sposób, aby jej wewnętrzna strona była skierowana palcami do góry i była mniej więcej dziesięć centymetrów przed pyskiem psa. Dzięki temu wytworzy się bariera między Tobą a psem. Trzymając tak rękę trzeba powiedzieć zostań bardzo wyraźnie i spokojnie. Po kilku sekundach trzeba skończyć ćwiczenie, pochwalić psa i dać mu jakieś jedzonko. Może upłynąć nawet kilka dni zanim ten etap ćwiczeń zostanie opanowany przez Twojego psa. 
Jeżeli pies będzie szedł za tobą, wróć do niego i zacznij ćwiczenie od nowa.

 

Nauka komendy WARUJ

Nakaż psu siedzieć. Jedną ręką popychaj przednie łapy zwierzęcia do przodu, drugą naciśnij grzbiet. Wydaj komendę WARUJ

 

Każ psu leżeć i jednocześnie cofaj się z dłonią wyciągniętą w jego stronę. Wydaj komendę ZOSTAŃ

 

 

 

 

 

Nauka przychodzenia na komendę DO MNIE

Najpierw trzeba dać szczenięciu konkretną komendę siad i potem zostać a następnie odejść od niego na kilka minut na odległość trzech metrów. Następnie trzeba się zatrzymać, powiedzieć imię szczeniaka i zawołać go wydając komendę "do mnie". Jeśli nie ma reakcji trzeba powtórzyć komendę oraz imię psa i zacząć go delikatnie przyciągać do siebie za smycz. Jeżeli szczeniak zacznie się poruszać w naszym kierunku trzeba go za to chwalić. Jeżeli po kilku dniach szczeniak wykonuje komendę dobrze w domu, można odpiąć smycz i ćwiczyć komendę bez smyczy w warunkach domowych. Jeżeli pies opanuje tą komendę w domu można zacząć ćwiczyć poza domem w jakimś ustronnym miejscu i zwiększać coraz bardziej odległość wołając psa do siebie.

Nauka chodzenia przy nodze

Naucz psa chodzenia po twojej lewej stronie na komendę NOGA. Chwyć smycz ok. 30 cm od obroży i lekko szarp nią, gdy pies będzie wyrywał się do przodu.

Wychowanie psa powinniśmy zaczynać od szczeniaka od samego początku bo potem może być za późno podobnie jak z ludźmi.






 


Jak oduczyć psa skakania na nas
Psy mają w zwyczaju okazywanie zadowolenia na widok swojego Pana w postaci "skakania" na nas. Jest to szczególnie uciążliwe przy większych rasach np. owczarek niemiecki itp. Jeśli w porę nie oduczymy naszego pupila tego nawyku, wówczas możemy mieć nie lada problem w utrzymaniu równowagi, gdy na naszych ramionach wylądują łapy ważącego niekiedy ponad 25kg psa. Wystarczy wówczas przytrzymać przednie łapy i nie okazując złości równocześnie delikatnie przydeptywać jego tylne łapy, tak jakbyśmy chcieli tańczyć z psem. Reakcją psa będzie cofanie się w celu uniknięcia przydeptywania tylnych łap z jednoczesną próbą oswobodzenia przednich łap. Pies szybko zapamięta ten dyskomfort i sam oduczy się skakania na nas.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz